Zelenjava
Zanimive sorte bazilike v letu 2024
Kraljica zelenjavnega vrta je zagotovo bazilika, moje navdušenje nad njo pa je še toliko večje, ker vsako leto spoznam novo pestrost njenih sort. Te nam ponujajo okuse, s katerimi lahko domišljiji pustimo povsem prosto pot in ustvarimo kulinarične dobrote, o katerih bi gotovo sanjali tudi kralji. Ti okusi daleč presegajo okvire, ki nam jih ponuja klasična bazilika. Od tega, da nas presenetijo s poprastim podtonom, do tega, da dodajo pridih dimljenosti, vanilje, janeža in celo borovih iglic. Ko trgam njihove listke, nadvse uživam v okusnih presenečenjih, ki jih skrivajo v sebi.
Bazilika si svoj veličastni naziv pri meni zagotovo zasluži zaradi svoje vsestranske uporabe. Da je res kraljevska, nakazuje že njeno ime. Beseda bazilikos izvira iz grščine in v prevodu pomeni »tisti, ki je vreden kralja oz. mu je kralj naklonjen«. Tudi v francoščini jo pogosto označujejo s kraljevskim pridihom, ko ji pravijo kar »herbe royale«. Velja tudi za eno izmed najstarejših začimb na svetu. Njena pradomovina je Indija, njeni ostanki, ki so jih našli v egipčanskih grobnicah, segajo v obdobje 3500 let pred našim štetjem. Zaslovela je že v času starih Rimljanov, še posebej cenjena je bila v času vladavine Julija Cezarja, ko so jo gojili tudi v okrasne namene. V srednjo Evropo so jo prinesli menihi v 12. stoletju. Pri pravoslavnih vernikih velja za sveto rastlino, zato v njihovih vrtovih nikoli ne manjka.
Bazilika Occinum basilicum je enoletna zelnata rastlina iz družine Usnatic Lamiaceae, ki v višino zraste do 60 cm. S svojim lepim sladkastim vonjem nas razvaja od sredine maja pa vse do konca septembra. Za gojenje je popolnoma nezahtevna. Za lep pridelek potrebuje redno zalivanje v vročih in suhih dneh ter redno odstranjevanje cvetov. Ob takih pogojih bomo imeli celo poletje lep pridelek bazilike na vrtu.
Ko govorimo o različnih vrstah bazilike, večina ljudi pozna zgolj sladke sorte, ki se uporabljajo v italijanski kuhinji, kar nekaj sort pa se uporablja tudi v azijski. V tokratnem prispevku vam želim predstaviti jagodni izbor najzanimivejših sort, ki bodo krasile moj vrt v tem letu.
'Wild purple'
Ta sorta je veliko močnejša od vseh drugih rdečelistnih sort, ima pa tudi izjemno dobro, poprasto aromo. Je namreč križanec med divjo in novogvinejsko baziliko z aromatično aromo. Kovinski, sijoči, škrlatno rdeči listi so večji kot pri drugih vrstah trajnic. Šele ko je zelo vroče, pride do izraza materina zelena barva in barva preide v bronast ton.
Zelo lepi so tudi njeni globoko rožnati cvetovi. S svojo široko, okroglo in rahlo previsno rastjo se najlepše izrazi v velikih loncih. Razmnožuje se lahko samo s potaknjenci in dobro prezimi, če jo pravilno shranimo.
Posušene cvetove bazilike 'Wild Purple' na drobno zmeljemo v mlinčku za zelišča. Zelo aromatičen in skoraj sladek okus se poleg znane uporabe bazilike odlično poda k sladkim jedem in sladicam.
Punč bazilika
Ta lepa in aromatična bazilika se ponaša ...