Zelenjava
Spomladansko čebulo lahko tudi sejemo
Počasi, a zanesljivo prihaja v naše kraje jesen. Jeseni poleg številnih drugih vrtnin za pomlad posadimo tudi čebulo. Pa je to najboljša rešitev? Čebulo namreč pridelujemo na tri načine, z neposredno setvijo semena, sadikami ali sajenjem čebulčka. V starih časih, ko je bila kakovost pomembnejša od denarja, je bila izbira čebulčka res dobra. Danes pa se sama močno sprašujem, ali je še vedno tako.
Čebulnice, ki jim danes pravilneje rečemo lukovke
Med čebulnice, ki jih sadimo na zelenjavnem vrtu, uvrščamo poleg čebule še česen, šalotko, por, stoletno čebulo, drobnjak in najnovejši kitajski drobnjak. Vsem je skupna botanična družina Liliaceae, kar si moramo zapomniti, ko planiramo kolobar na vrtu. Na isto mesto ne smemo saditi nobene izmed teh rastlin vsaj tri leta. Zaželen pa je petleten kolobar, kjer pride katera koli izmed teh rastlin na isto gredico komaj vsako peto leto.
Skupno jim je še to, da jih uvrščamo med enokaličnice in da imajo vse obilno za naše zdravje koristnih in zdravilnih snovi, med njimi tudi antibiotike, s katerimi lahko zdravimo tako sebe kakor druge vrtnine. Vse, razen pora, so tudi izredno skromne glede hranil in jim gnojenje s hlevskim gnojem celo škodi. Skupne imajo še bolezni in škodljivce.
Sadimo jih tako spomladi kot poleti, nekatere pa tudi v jeseni, v mesecih, ki so pred nami. Med njimi sta najbolj znana ...