Zelenjava
Obilje domačega paradižnika na urbanem vrtičku
Verjetno že vsi poznate pravilo, da je treba rastline, ki rastejo v visokih gredah in posodah, poleti redno zalivati? To še posebej velja za paradižnik, ki ga vsi obožujemo in raste tako rekoč v vsakem urbanem vrtičku, pogosto pa tudi na balkonih in terasah. Pa veste, kako doseči, da bodo rastline zdrave in polne sočnih rdečih plodov? Spomnimo na glavna pravila …
Kako zalivamo paradižnik na vročih urbanih površinah?
V mestih je poleti še posebej vroče, zato zalivanja paradižnika, ki raste v posodi ali na visoki gredi, v tem času zahteva posebno pozornost. Za rast in dobro rodnost namreč paradižnik potrebuje ves čas zadostno količino vode. Tako je pomembno, da ga zalijemo vsaj enkrat na dan, morda celo dvakrat ob izjemno visokih temperaturah ali v sušnem obdobju. Pomembno je, da ohranjamo vlažno zemljo, vendar pa vseeno ne preveč namočeno.
Ob zalivanju se vedno izogibamo močenju listov, saj to lahko poveča tveganje za bolezni. Na visoki gredi ali v večjih posodah lahko uporabimo kapljično namakanje ali zalivalni sistem s kapalnimi cevmi. To zelo pogosto vidimo pri naših severnih sosedih in tudi v boljših slovenskih vrtnarijah. Gre namreč res za najučinkovitejše zalivanje, saj kapljično namakanje zagotavlja, da voda počasi kaplja neposredno ob koreninah rastlin, to pa omogoča boljšo vezavo vode in optimalno vlažnost substrata. Tako rastlina trpi manj suše in je v boljši kondiciji.
Zelo priporočljivo je še, da tudi okoli paradižnikovih sadik v posodah ali na visokih gredah naložimo zastirko iz volne, miskanta, trave ali pa kakšno drugo organsko zastirko. Ta bo zadrževala vlago in bo preprečevala izhlapevanje. Poleg tega bo poskrbela, da se zemlja ne bo čezmerno pregrevala.
Paradižnik zalivamo, če je nekaj centimetrov zemlje v visoki gredi ali posodi suhih. Vsekakor je dobro, da rastlina ne povesi listov večkrat, saj je to znak, da je prepogosto žejna. Še posebno med zorenjem paradižnik pogosto potrebuje več zalivanja, saj takrat intenzivno porablja vodo za rast in razvoj plodov. Temu primerno seveda povečamo pogostost zalivanja. Zemlja naj ostane enakomerno vlažna, vendar ne preveč namočena. Vlažnost zemlje preverjamo s prstom in zalijemo, ko je zgornji sloj suh na dotik. Pomembno je zagotoviti, da voda doseže tudi globlje plasti zemlje.
Dognojevanje paradižnika v posodi in visoki gredi
Paradižnik za zdravo rast in obilno rodnost potrebuje veliko hranilnih snovi, zato je zelo pomembno dognojevanje. Priporočljivo je uporabljati tekoča organska gnojila, saj so bolj naravna in ekološko sprejemljiva. Uporabimo lahko tudi kompost in druga organska gnojila v trdnem stanju. Pri izbiri gnojil bodite pozorni, da vsebujejo tudi več ...
Celoten članek preberite v poletni izdaji revije Rože&vrt, ki je izšla 19. 6. 2023
