Vrtovi
Trajnostno praznično okraševanje na domačem vrtu
Naše misli vse pogosteje uhajajo k božično-novoletnim praznikom in tako vzbujajo skomine tudi po prazničnem okraševanju vrta. Ker so praznični okraski dokaj poceni, nas hitro premami, da kupimo še kakšnega plastičnega jelenčka, morda celo velikega napihljivega Božička, vsako leto se naša zaloga dekorja poveča tudi za še kakšno novo svetlobno verigo in bleščavo PVC-smrekico. Tako okičeni vrtovi so brez dvoma nadvse simpatične praznične slike, ki pritegnejo veliko pozornosti in nas tudi, tako kot je njihov pravi namen, s svojo bleščavo razveseljujejo, postavlja pa se vprašanje, ali bi letos zmogli pri okraševanju uporabiti malo manj plastike in predvsem več naravnih ter recikliranih materialov. Navsezadnje vsi navijamo za trajnost in skrb za naravo ter se trudimo delovati čim bolj v skladu s filozofijo brez odpadkov, mar ni tako? Naj vas naše ideje spodbudijo k vsaj malce bolj trajnostnemu okraševanju.
Izredno uporabni materiali z domačega vrta
Naš vrt je prava zakladnica materialov, ki jih lahko uporabimo za izdelavo čudovitih prazničnih okraskov. Veje zimzelenih grmov in dreves, kot so smreka, bor, brin, cipresa …, so idealne za ustvarjanje ličnih venčkov, girland ali preprosto za okrasitev vaze na prostem. Odličen okras so storži, ki jih lahko dodamo v praktično vsako dekoracijo, iz njih lahko naredimo tudi samostojne okraske, ki jih obesimo na drevesa in grmičke, ali pa z njimi okrasimo vhod doma. Ko boste nabirali sveže zimzelene vejice, bodite vseeno nekoliko previdni, da rastlin ne boste poškodovali. Odrežite jih le na mestih, kjer ne bodo vidno vplivale na obliko grma oziroma drevesa, ponavadi je to v najnižjih predelih.
Če sledite našim nasvetom in jeseni ne obrežete do tal vseh trajnic, boste na gredicah zdaj še vedno našli bogato zbirko suhega cvetja, trav in semenskih glavic – od suhih cvetov hortenzij do suhih vejic sivke, posušenih perjank okrasnih trav … Vse to sicer poskrbi, da je vrt lep in zanimiv tudi v zimskem času, a nič ne bo narobe, če si nekaj tega »materiala« izposodimo za praznično okraševanje. Uporabimo ga lahko za elegantno dekoracijo loncev, iz njih oblikujemo elegantne suhe aranžmaje, vpletemo jih v venčke ali uporabimo za okras na oknih in vratih hiše. Da bo suho cvetje ostalo obstojno dlje časa, ga je priporočljivo poškropiti s tanko plastjo laka za lase.
Za popestritev naravnih dekoracij lahko izberemo suho sadje, ki bo poskrbelo še za nekaj sladke arome. Uporabimo lahko kar jabolka in hruške z domačega vrta, zelo lepe za okraševanje so tudi rezine posušenih pomaranč in limon. Sadne motive lahko lepo dopolnimo še s kakšno cimetovo palčko in janeževo zvezdo, ki sta zaradi svoje arome med kulinaričnimi simboli božično-novoletnih praznikov. Ne pozabite pa na zelenjavo … Sicer zdravih vitaminov ne želimo porabiti v preveliki meri za dekoracijo, a vseeno lahko denimo nekaj svežih listov kodravega ohrovta ali manjšo glavico zelja oziroma brokolija žrtvujemo za dopolnitev zelenih aranžmajev.
Recikliranje odsluženih predmetov
Recikliranje oziroma ponovna uporaba predmetov, ki jih ne potrebujemo več ali so odslužili svojemu namenu, je ena od osnov filozofije brez odpadkov. Uporabimo to idejo tudi pri okraševanju … Nadvse koristni za ta namen so stari kozarci, lahko tudi stekleni kozarci za vlaganje. Okrasimo jih lahko z zimzelenimi vejicami in majhnimi storžki, nato pa v notranjost postavimo čajno svečko ali LED-lučke. Na takšen način bodo simpatično žareli in skrbeli za središčno točko, kamorkoli jih bomo postavili – na primer na vrtno mizo, obesimo jih lahko na veje dreves, z njimi osvetlimo domače stopnice ali razsvetlimo okenske police. Če bodo stali, jih zato, da bodo bolj stabilni, obtežimo še z nekaj lepimi kamenčki ali peskom.
V nadvse lep praznični okras lahko spremenimo tudi vse, kar je lesenega. Neskončno možnosti nam ponujajo lesene gajbice in palete, ne pozabite na stare deske, ki ponavadi zavzemajo prostor v kotu vrtne lope. Les zaščitimo z naravnimi premazi, lahko ga pobarvamo v praznične barve, tako bo ostal bolj odporen proti vlagi in bo lažje zdržal vso zimo.
Zagotovo imate na podstrešju cel kup starih prazničnih okraskov, ki jih niste uporabili že nekaj let. Zdaj je čas, da to spremenite … Velika verjetnost je, da ste se teh okraskov naveličali ali vam morda niso več všeč, a to še ne pomeni, da jih ne morete uporabiti na malce drugačen način in tako oživiti njihovo simpatičnost. Plastične kroglice lahko prebarvate, pazite le, da za ta namen uporabite okolju prijazne barve in naravne premaze, da se boste izognili škodljivim kemikalijam. Okraske lahko vključite v nove aranžmaje, jih kombinirate z vejami in storži, ali pa jih zlepite v zanimive postavitve ali celo v pravljične skulpture.
Izkoriščanje obstoječih elementov v vrtu
Prednost vrta je, da nam ponuja odlično kuliso za okraševanje. Tako nam vanj ni treba dodajati novih elementov, pač pa okraske obesimo na tisto, kar v vrtu že stoji. S pravo dekoracijo naravne oblike in značilnosti naših dreves ter grmov zasijejo v povsem novi, praznični luči. Odlično lahko izkoristimo ptičje hiške, če pa med okraske dodamo nekaj posladkov za naše pernate obiskovalke, bodo še bolj obiskane in tako še malenkost bolj pravljično živahne. Če jo imate, ne pozabite okrasiti hiške na drevesu ali otroških igral, nepogrešljiva kulisa za nastavljanje okrasov so tudi ograje.
Zagotovo najpreprostejši način okraševanja dreves, grmov, ograj, vrtnih hišk … je z uporabo svetlobnih verig. Tem se v resnici nihče ne želi čisto zares odreči, saj so glavno praznično razvedrilo, poleg tega nam omogočajo, da ob kratkem dnevu naš vrt praznično žari tudi, ko pade mrak. Svetlobne verige ovijemo okoli debel, vej in drugih nosilnih struktur ter tako ustvarimo svetlečo silhueto, ki riše večerno praznično pravljico. Tople bele lučke poskrbijo za klasični praznični videz, pisane lučke pa lahko ustvarijo bolj igrivo in zabavno vzdušje.
Da še vedno ostanemo čim bolj naravi prijazni, je ključno, ...