Izšla je nova številka!

Ideje za hitro preobrazbo zapostavljenih vrtnih kotičkov

Ko uživamo v vrtu v toplih poletnih dneh, poleg veselja čutimo tudi rahel ponos. To je naš vrt, naše zeleno kraljestvo in mi smo poskrbeli, da je videti tako dobro! No ja, razen tistega težavnega

Namakate ali še vedno zalivate?

Voda je nadvse pomembna za rastline. Pomembna je pravzaprav za vsa živa bitja, a za rastline še toliko bolj, saj so brez vode tudi lačne. Vsa hranila sprejemajo iz vode oziroma vodne raztopine, zat

Kaj je prikazal letošnji RHS Chelsea Flower Show?

Leto je naokoli in s tem tudi nova poslastica za ljubitelje lepo oblikovanih vrtov. Konec maja je namreč v Londonu, natančneje na vrtu posestva Royal Hospital Chelsea, potekala najprestižnejša vrt

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Vrtovi

8 idej za ustvarjanje očarljivosti vrta z oporami za rastline

K.K.

Pri oblikovanju vrta je lahko ključen vsak detajl. Čeprav opore za rastline štejemo predvsem med vrtne pripomočke, pa so eden od takih detajlov, ki lahko, če znamo izkoristiti njihov potencial, videz našega vrta dvigne na višji nivo. Zakaj bi izbrali le navadno preklo, če pa imamo na razpolago toliko možnosti? Poglejmo si nekaj primerov, kako lahko opora postane pomemben del ogrodja našega vrta in tako občutno prispeva h grajenju elegance, intimnosti in prefinjenosti našega zelenega raja.

Ko razmišljamo o opori za naše rastline, je ključno, da nimamo v mislih le njihove funkcionalne vloge, kar pomeni, da rastlinam ponudijo oporo za rast, pač pa je pomembna naloga vsake opore tudi, da poudari lepoto rastlin, ki se vzpenjajo po njej. Poleg tega so odlična priložnost za izražanje naše kreativnosti in osebnega stila. Postanejo lahko že skoraj pravo vrtno umetniško delo. Ne glede na to, ali se odločimo za minimalistični stil ali pa izberemo robustno strukturo, naš skriti namen naj bo, da se naša kreativna opora, skupaj z rastlinami, ki se po njej vzpenjajo proti soncu, spremeni v subtilno žariščno točko, ki k sebi ves čas zapeljivo vabi oči obiskovalcev našega vrta. Poglejmo si nekaj idej …

Celoten članek preberite vjunijski izdaji revije Rože & vrt, ki je izšla 20. 5. 2024. 

opora za rastline

shutterstock