Vrtovi
Tagetes – okrasen in hkrati užiten
Rastlinski svet je neverjetna zakladnica bogastva in moje raziskovanje nenavadnih užitnih rastlin, ki jih preizkušam, je postala kar nekakšna oblika moje »zasvojenosti«. Tokrat vas bom popeljal v svet žametnic oziroma smrdljivk, kot jih slovensko poimenujemo, botanično pa je to tagetes. Te simpatične cvetlice poznamo predvsem kot okrasne rastline in mnogi verjetno veste tudi, da je prava poslastica za polže. Pa ste vedeli, da jo lahko v kulinariki uporabljamo tudi ljudje?
Pred časom sem spoznal čudovito gospo Mirjam iz Peruja, ki že nekaj let živi v Sloveniji. Spraševala me je o določenih rastlinah iz njene domovine, zanimalo pa jo je predvsem, ali bi jih lahko gojila tudi pri nas. Ko je omenila tudi eno od vrst tagetesa, sem radovedno zastrigel z ušesi in začel raziskovati. Kar sem odkril, me je naravnost navdušilo in takoj sem se podal na lov za semeni, da bi nekaj sort lahko preizkusil tudi sam ter svoja opažanja delil z vami.
Tagetes je rod 50 vrst enoletnih ali trajnic, večinoma zelnatih rastlin iz družine košaric Asteraceae. Spadajo v skupino ognjičev. Te rastline so domorodne v Mehiki, v naravi rastejo vse od mehiške doline pa navzdol do juga, proti drugim latinskoameriškim državam. Nekatere med njimi so se naturalizirale povsod po vsem svetu. Med njimi je tudi vrsta T. minuta, ki na nekaterih območjih velja za škodljivo invazivno rastlino.
Vrste tagetesa se razlikujejo po velikosti, zrastejo pa od 10 cm do 2,2 m v višino. Večina vrst ima pernato zelene liste, cvetovi so naravno zlati, oranžni, rumeni in beli, pogosto z rjavimi poudarki. Cvetne glavice so navadno premera od 4 do 6 cm, na splošno z žarkastimi in ploščatimi cvetovi. Imajo vlaknate korenine. V hortikulturi jih navadno sadijo kot enoletnice, čeprav postajajo vse bolj priljubljene tudi trajnice. Sicer je odvisno od vrste, a tagetes navadno uspeva v skoraj vseh vrstah tal. Večina hortikulturnih selekcij se najbolje počuti v zemlji z dobro drenažo, nekatere sorte pa so znane tudi po tem, da dobro prenašajo sušo.
Pa si poglejmo sorte, ki sem jih preizkusil v svojem krožniku in so mi bile še posebno všeč.
Huacatay (Tagetes minuta)
Tagetes minuta so lokalni prebivalci poimenovali huacatay, včasih tudi wacatay ali perujska črna meta oziroma južni ognjič. To aromatično zelišče, ki izvira iz Peruja, se uporablja predvsem kot začimba pri kuhanju in tudi v medicinske namene. Rastlina je cvetoča članica družine ognjiča, ki v perujskih Andih zraste od pol do dva metra visoko. Njene...