Tudi to
Dišeči semenski stroki za praznične dni
Tradicionalne dišave, ki ustvarjajo v naših domovih prijetno in toplo vzdušje v času praznikov, so običajno vonji iglavcev, citrusov in aromatičnih začimb, kot so cimet, ingver, klinčki in zvezdasti janež. Še prav posebej pa med začimbnimi vonji s svojo kombinacijo sladkobe, svežine in rahlega pikantnega priokusa izstopa kardamom, ki že od nekdaj velja za kraljico vseh začimb. Naj tokrat za praznike njegov vonj preplavi tudi vaš dom.
Kardamom slovi kot tretja najdražja začimba na svetu, takoj za žafranom in vaniljo. Njegova domovina so tropski gozdovi indijske podceline in Indonezije, med največje izvoznice danes spada tudi Gvatemala, kamor so ga pred prvo svetovno vojno zanesli evropski gojitelji kave.
Starodavna začimba in zdravilo
Kardamom je starodavna aromatična in zdravilna rastlina, ki so jo uporabljale različne kulture. V kuhinji je nepogrešljiv, saj doda jedem globino in kompleksnost. Najdemo ga v mešanicah za začinjanje zelenjavnih in mesnih jedi, pogost je tudi v pecivih in napitkih, kot so čaj, kava in likerji.
Kardamom ima bogato tradicijo tudi v naravnem zdravilstvu, zlasti v ajurvedi, kjer velja kot odlično sredstvo za lajšanje prebave, odpira dihalne poti, deluje kot naravni antioksidant, s svojim antibakterijskim delovanjem je nepogrešljiv pri zdravljenju vnetih dlesni, zmanjšuje utrujenost in povečuje energijo ter ponekod velja celo za afrodiziak.
Vrste kardamoma
Kardamom je od dva do štiri metre visoka večletna rastlina iz družine ingverjevk (Zingiberaceae) s suličastimi temnozelenimi listi in somernimi cvetovi belo rumenih in svetlo vijoličastih odtenkov. Plod je semenski strok, dolžine do dveh centimetrov, ki vsebuje majhna črna semena.
Glede na barvo, velikost in aromatičnost stroka ter geografsko lego ločimo več vrst kardamoma, med katerimi sta dve glavni – pravi ali zeleni kardamom, ki je plod rastline Elettaria cardamomum, in črni kardamom z večjimi temno rjavimi stroki iz vrste Amomum subulatum, ki izvorno raste v vzhodnih predelih Himalaje. Črni je v primerjavi z zelenim bolj grenkega okusa, s sušenjem na odprtem ognju pa pridobi dodatno dimljeno aromo, zato se v nasprotju z zelenim ne uporablja v sladicah, ampak predvsem v mesnih jedeh.
Domača vzgoja
Kardamom je tropska rastlina, ki za gojenje potrebuje veliko vlage, toploto in delno senco. V domačem okolju ga gojimo predvsem kot posodovko, a zahteva ustrezne pogoje in dobro mero potrpežljivosti. Za gojenje potrebujemo sveža semena, saj so tista s trgovskih polic običajno že obdelana in ne kalijo več. Najbolje je, da semena ali sadike kupimo pri specializiranih trgovcih za tropske rastline.
Kardamom ima rad dobro odcedna tla, zato ga sadimo v lonce z drenažo, zanj idealna kombinacija bo mešanica zemlje za lončnice z dodatkom peska ali perlita. Najbolje uspeva na toplem in vlažnem mestu z indirektno svetlobo. Primerna temperatura za rast je med 18 in 25 stopinjami Celzija, a nujna je visoka stopnja vlažnosti. Ob idealnih pogojih kardamom običajno cveti in obrodi plodove po ...