Tudi to
Lepo je biti kokoš …
Ljubiteljski vrtnarji imamo navadno radi tudi domače živali, a ne samo mucke in kužke, temveč tudi rejne živali. Ker doma nimamo neomejeno veliko prostora, se odločamo za manjše živali, recimo perutnino, pri kateri so gotovo najbolj priljubljene kokoši, med katerimi lahko izbiramo med pasmami nesnic ali pa poiščemo katero izmed številnih pasem okrasnih kokoši. Tudi te nesejo jajca, morda manjša in redkeje kot namensko vzrejene nesnice, a so lepe in še koristne.
Zakaj se ljudje odločamo za rejo kokoši? Največkrat si želimo svežih jajc znanega izvora. Seveda bomo imeli nekoč na mizi tudi dobro kokošjo juho ali pečenega piščanca. Ne nazadnje ne smemo pozabiti niti na razvoj pozitivnega odnosa do živali, ki ga bomo z rejo domačih kokoši omogočili svojim otrokom.
Če bomo izbrali prosto rejo na vrtu, nam bodo kokoši zmanjšale vpliv škodljivcev, pognojile trato in gredice ter prezračile vrhnjo plast gredic.
Eden za deset
Recimo, da smo se odločili za rejo nekaj (od 5 do 10) kokoši in petelina. Ta bo, poleg oploditve jajc, zaslužen tudi za spodbujanje kokoši in vzbujanje občutka varnosti. Če ne nameravamo večati jate kokoši, bomo pač redno pobirali jajca ali pa kokošim preprečili gnezdenje. Za jato do 10 kokoši bo en petelin povsem zadoščal. A petelina ne potrebujemo, če je naš cilj samo pobiranje svežih jajc, saj kokoši nesejo tudi neoplojena jajca.
In koliko jajc sploh lahko pričakujemo? V najboljših razmerah reje bo nesnica znesla do ...