Tudi to
Gozdovi: raziskovanje potencialov sobivanja
Jeseni nas navadno še bolj kot drugače vleče v gozd – lahko le na prijeten sprehod, morda na lov za gobami, nekateri si zaželijo celo kratkega taborjenja. Ste se kdaj vprašali, zakaj je tako? Marsikdo čarobno zapeljivost gozda, predvsem jeseni, pripisuje njegovim barvam, a če se malce bolj poglobite, boste ugotovili, da naše telo in dušo ob misli na gozd zdrami še marsikaj drugega. Gre skoraj za prvinski nagon in prav je, da to čim bolj izkoristimo.
Gozdovi izjemno pozitivno vplivajo na naše zdravje, tako telesno kot duševno. Med najbolj razširjene pozitivne učinke preživljanja časa v gozdu tako spadajo povečana telesna dejavnost, zmanjšanje stresa in povečan občutek sprostitve, izboljšan imunski sistem, izboljšana koncentracija in ustvarjalnost, boljši spanec, zmanjšana raven krvnega tlaka in izboljšano duševno zdravje. Neposredna povezava med bolezenskimi vzroki in pozitivnimi učinki gozda sicer ni dokazana, a nekateri znanstveniki so v gozdu odkrili fitoncide, ki pozitivno vplivajo na zdravje. Fitoncidi so snovi v eteričnih oljih, na primer smreke, jelke, bora, brina. Drevesa jih izločajo za svojo zaščito, na naše zdravje pa učinkujejo pozitivno z eteričnimi olji.
Nekateri zdravilne učinke gozda pripisujejo negativnim ionom, ki krepijo naš imunski sistem. Pozitivni ioni na naše zdravje vplivajo negativno in jih najdemo v stavbah, mestu, avtomobilih, telefonih. Negativni ioni so v naravi, v gozdu. Posebej močan je njihov vpliv v kombinaciji z vodo, zato je po dežju ali nevihti vedno treba odpreti okno, da v stanovanje spustimo negativne ione.
Pomembno je poudariti, da nekatere izmed teh pozitivnih učinkov v zmanjšani obliki dosežemo tudi v zaprtih prostorih v urbanem okolju, ki ponuja zgolj okenski pogled in razgled na ozelenele krošnje in vrhove dreves. Raziskave iz tujine, ki se hitro in učinkovito prenašajo tudi v bolnišnično prakso in zasnovo prostorov za okrevanje, so tako pokazale hitrejše okrevanje pacientov, ki so imeli na voljo razgled na zeleno okolje. Pacienti z enakimi simptomi, ki so imeli na voljo pogled na zeleno okolje, tako v povprečju okrevajo dan hitreje in potrebujejo manj zdravil proti bolečinam ter imajo tudi manj pokirurških zapletov v primerjavi s pacienti, ki so imeli pogled zgolj na opečnate zidove urbanega okolja. Gozdovi in druga zelena okolja (angl. green spaces) podeželskega, primestnega in tudi mestnega okolja postajajo vir raziskovanja ter medpredmetnega povezovanja in sodelovanja med različnimi področji, od zdravja in dobrega počutja do pedagogike, arhitekture, turizma in kulinarike.
Gozdni velnes
Gozdni velnes je splošen izraz za prakse dobrega počutja, ki jih izvajamo v gozdu vse leto. Med najpogostejše prakse dobrega počutja, potencialno vezane na gozd, tako prištevamo ...
Celoten članek preberite v novembrski izdaji revije Rože & vrt, ki je izšla 16. 10. 2023.
