Nepogrešljive
Očarljive praproti za nove začetke
Svet praproti je velik in zanimiv. Od najmanjših, filigransko nacepljenih lističev na kot lasek tankih poganjkih do drevesnih orjakov, ki tvorijo prav posebne gozdove, kjer njihova debla uporabljamo za gradnjo hiš. Praproti preraščajo planet povsod po zmerno toplem pasu tako na severni kot južni polobli. Zelo domače so nam, ko jih srečamo v gozdu, še vedno premalo pa jih uporabljamo v domačih vrtovih. Je čas, da se to spremeni?
Praproti so široka skupina prav posebnih rastlin, ki jih uvrščamo med praprotnice. Imajo liste in korenine, s katerimi črpajo vodo in hranilne snovi iz tal, stebla so neizrazita, cvetov pa ne razvijejo. Razmnožujejo se s trosi. Najpogosteje jih občudujemo na sprehodih po naravi. Srečamo jih v vlažnih, senčnatih kotičkih listnatih in mešanih gozdov. V vrtove jih sadimo predvsem zaradi njihovih raznolikih in zanimivih listov, s katerimi ustvarjamo pravljično ali skrivnostno vzdušje. Veliko vrst praproti je zimzelenih, kar nam omogoča ustvariti vrt, zanimiv v vseh letnih časih.
Nekaj zanimivih vrst praproti, ki jih srečujemo ali gojimo v vrtovih
Asplenium scolopendrium – navadni jelenov jezik
V primerjavi z večino praproti, ki imajo deljene liste, so listi pri tej vrsti celi, podolgovati in bleščeče zeleni. Spomladi so na spodnji strani listov vidni trosi, kot prečne črte rjave barve. Navadni jelenov jezik spada med zimzelene praproti in poživi tako gozdna tla v naravi kot tudi zasaditve na vrtu. Primeren je za polsenčne lege in vlažna tla na apnenčasti podlagi. Lepo se kombinira s telohi in drugimi vrstami praproti. Izrašča šopasto in zraste do 45 centimetrov v višino.
Polypodium vulgare – sladka koreninica
Zimzelena praprot nižje rasti, ki se razrašča s koreninskimi poganjki. Zanje je značilen sladkast okus, po čemer se praprot tudi imenuje. Listi izraščajo posamično, po obliki so podolgovato trikotni, enkrat pernato deljeni, svetlozeleni. Trosišča so okrogla, po parih razvrščena vzdolž osrednje žile lista. V naravi pogosto raste kot ...