Delo
Oskrba sobnih rastlin pozimi
Suh zrak v zimskih mesecih, ki je posledica centralnega ogrevanja, pogosto povzroča težave pri sobnih rastlinah. Ogrevanje prostorov, manj naravne svetlobe in manjša zračna vlaga vplivajo na fiziološko stanje rastlin, kar lahko povzroča sušenje listov, pojav kloroze in povečano dovzetnost za napade škodljivcev. S pravilnim pristopom lahko preprečimo poškodbe na rastlinah ter jih ohranimo zdrave skozi zimski čas.
Suhe konice in sušenje listov
S suhim zrakom v notranjih prostorih se borimo predvsem v zimskih mesecih, ko s kurjavo odvzemamo zračno vlago v prostoru. Rastline uravnavajo vodo z odpiranjem in zapiranjem listnih rež, glede na turgor v rastlini in tudi glede na spremembo vodnega potenciala atmosfere. Če je zrak suh, se bodo listne reže priprle in tako bo rastlina zadržala več vode v sebi. Ko je v rastlini premalo vode, se to najbolj pogosto odraža v venenju in sušenju listov ter rjavenju konic listov.
Res je, da so nekatere rastline bolj in druge manj občutljive na pomanjkanje zračne vlage. Najbolje je, da se osredotočimo na to, iz kakšnega naravnega okolja posamezna rastlina izvira. Na primer kakteje in sukulenti izvirajo iz puščavskega podnebja, kjer so s svojimi mesnatimi listi in stebli prilagojeni na pomanjkanje vode. Med sobnimi rastlinami so vse bolj popularne tudi tropske rastline, ki za svojo bujno rast potrebujejo visoko vlažnost. Sem uvrščamo monstere, fikuse, alokacije, strelicije, palme, praproti, orhideje in še mnoge druge. Posebno tem rastlinam moramo zagotoviti dovolj visoko zračno vlago.
Vlaženje sobnih rastlin
Ena najlažjih rešitev je uporaba vlažilnikov zraka, ki povišajo zračno vlago v prostoru.
Druga možnost je, da na dno lončka nasujemo kamenčke in jih zmočimo z vodo, ki bo postopoma izhlapevala ter ustvarjala višjo vlažnost okrog rastline. Pri tem pazimo, da vode nalijemo le toliko, da korenine rastline niso potopljene v vodo, saj drugače povzročimo gnitje korenin.
Liste rastlin lahko pršimo tudi z vodo, vendar s tem velikokrat povzročimo zamašitev listnih rež, saj vodovodna voda pogosto vsebuje različne soli, ki ostanejo na listu in tako mašijo listne reže ter puščajo madeže na listu.
Namesto pršenja z navadno vodo je bolje kupiti poseben sprej za nego listov. Ti čistijo listne reže in zagotavljajo ...