Delo
Kako preprečiti zastajanje vode po močnih nevihtah
Oblakom na nebu se čedalje pogosteje »meša« in vsi le z začudenjem opazujemo, kakšne enormne količine vode lahko v zelo kratkem času iztisnejo iz sebe. Počasi rek »priti z dežja pod kap« ne bo več veljal, saj se lahko ob poletnih nevihtah dež zliva celo močneje, kot je bilo to včasih značilno za »pod kapom«. Normalno je, da v takih razmerah tla meteorne vode ne morejo požirati dovolj hitro, in tako se naš vrt spremeni v veliko lužo ali, kot bi rekel naš duhoviti strokovnjak Jernej Mazej, se iz »Njivic« prisilno preselimo v »Benetke«. Če to traja dlje časa, lahko na vrtu nastane velikanska škoda. Da bi preprečili zastajanje meteorne vode, strokovnjaki predlagajo, da začnemo vrtove urejati malce drugače.
Znana je misel Alberta Einsteina o norosti: »Norost je, kadar vedno znova delamo iste stvari in pričakujemo drugačne rezultate.« Če si izposodimo to razlago, lahko zagotovo trdimo tudi, da je norost, ko ob spremenjenih vremenskih razmerah pričakujemo, da bomo ob enakem načinu vrtnarjenja v vrtu še vedno lahko dosegali enake rezultate. Ker se je vreme spremenilo, moramo preprosto prilagoditi tudi svoj pogled na oblikovanje vrta in zasajanje rastlin. Le tako bomo namreč lahko preprečili škodo čedalje hujših neurij, ki s superceličnimi izbruhi grozijo povsod po svetu. A ker smo vajeni starih praks vrtnarjenja, je včasih težko spremeniti svoje navade, še težje pa je, če nam primanjkuje znanja o tem, kaj sploh moramo spremeniti. Zato je še toliko pomembnejše, da se ves čas izobražujemo in beremo predvsem aktualno literaturo, kamor spada tudi naša revija. Na nekaterih področjih sicer še vedno lahko in moramo slediti praksam naših babic, pogosto pa si kratko malo moramo priznati, da se je svet spremenil in da moramo za uspešno vrtnarjenje usvojiti tudi nove metode.
Nabiranje meteorne vode na vrtu je pogostejše kot v preteklosti tudi zato, ker se spreminjajo naše površine. Vse več je betonskih površin, in čeprav morda ob tem uredimo odvodnjavanje, ob res močnih in pogostih nalivih to preprosto ne zadostuje. Ko v vrtu voda stoji, je nevarnosti več – od slabega vpliva na zdravje naših rastlin do erozije zemlje, v nevarnosti je lahko celo kakovost pitne vode. Ker tudi starejši ljudje pravijo, da tako močnih neviht, kot so zadnje čase, še niso doživeli, je res pomembno, da tudi na svojem vrtu poskrbimo za čim učinkovitejše odtekanje meteorne vode. Rastline imajo pri tem pomembno vlogo – s strateškim zasajevanjem izbranih rastlin bomo dosegli, da bo deževnica odtekala bolj nadzorovano, in tako v našem vrtu ne bo zastajanja vode in tudi ne onesnaževanja podtalnice. Prav nasprotno, meteorno vodo bomo koristno izkoristili in z njo napolnili podzemne zaloge.
Skrb za najkakovostnejšo zemljo
V naši reviji vedno znova poudarjamo, da je v vrtu ena izmed najpomembnejših nalog skrb za ohranjanje živosti zemlje, in tudi tokrat je tako. To ne velja le za zelenjavne gredice, temveč za zemljo povsod po vrtu, in to ne glede na to, kaj v njej raste. S humusom bogata živa tla veliko bolje zadržujejo vodo, saj jo humus dobro vpija in tudi dlje skladišči. Da bi bilo humusa dovolj povsod na vrtu, se čim bolj ...