Izšla je nova številka!

Trajnostno praznično okraševanje na domačem vrtu

Naše misli vse pogosteje uhajajo k božično-novoletnim praznikom in tako vzbujajo skomine tudi po prazničnem okraševanju vrta. Ker so praznični okraski dokaj poceni, nas hitro premami, da kupimo

Kaj smo se naučili v pretekli vrtnarski sezoni?

Zadnjih petnajst let je vreme od februarja do novembra vsako leto povsem različno. Zato ob vsaki težavi, ki se pojavi, vedno najprej razmislimo, zakaj je nastala, šele nato pa iz izkušenj potegnem

Novih sadnih dreves nikoli ne sadimo »na pamet«

Približuje se konec leta in za sadjarji so naporni meseci. Zdaj je čas, da oberemo še čisto zadnje plodove na drevesih in se predvsem posvetimo sajenju novih sadnih dreves. Večina ljudi se po sad

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Delo

Razmnoževanje živikastega sviba (drena) s potaknjenci

ZR

Živikasti svib (Cornus stolonifera) je ena izmed listopadnih grmovnic, ki jih brez velikega truda lahko razmnožimo doma.

Za uspešno razmnoževanje potrebujemo večji cvetlični lonček, substrat za potaknjence ali mešanico dobre vrtne prsti (mešanica komposta ali listovke, vrtne prsti in drobnega peska), vrtne škarje ali oster nožič, plastično vrečico in šop vejic živikastega sviba.

Ker s starimi vejami ne bo uspeha, za potaknjence izberemo lanske poganjke, ki so ravni in imajo veliko enakomerno razporejenih brstov. Odstranimo mehki vršiček in vejo razrežemo na enake, približno dva decimetra velike dele. Odrežemo tik nad brstom, in sicer tako, da je rez na zgornji strani raven, spodaj pa vejico prav tako ob brstu prirežemo poševno. Potem potaknjenec s spodnjim poševno prirezanim delom do ene tretjine potisnemo v vlažno mešanico prsti. Brsti morajo biti ob sajenju obrnjeni navzgor. Potaknjence zalijemo in čez lonček poveznemo plastično vrečko, ki jo ob lonček pritrdimo z vrvico ali elastiko. Vrečko preluknjamo, da omogočimo zračenje, in postavimo v hladen del garaže ali na vrt. Skrbimo, da se substrat nikoli popolnoma ne izsuši, vendar ne zalivamo preveč.

Potaknjence zgodaj poleti presadimo (imajo že nežne korenine in poganjke) v cvetlične lončke, vsakega posebej. Lončke postavimo v senčni in zavetni del vrta, kjer bodo počakali do naslednje pomladi. Takrat bomo močne, razvejene rastline lahko posadili na vrt, šibkejše pa pustili in jih na stalni prostor presadili šele naslednje leto.

Na enak način lahko razmnožujemo tudi forsitije, trdoleske, snežne kepe, črni bezeg, okrasne češnje, hortenzije, vrbe, japonske kutine in glicinijo.

Za boljše ukoreninjenje potaknjencev lahko uporabimo prah v obliki rastnega hormona, v katerega namočimo vsak potaknjenec posebej, preden ga potisnemo v prst.

Marianne Majerus