Balkoni
Cvetoči oblački na balkonih in terasah
Zdaj pa res že zelo napeto razmišljamo, kaj bomo posadili v naša okenska ali balkonska korita in okrasne lonce! Čeprav nikakor ne gre prehitevati in z zasajevanjem počakamo, da v celoti mine nevarnost pozeb, je že skrajni čas, da začnemo načrtovati in risati zasaditvene načrte. Že veste, katere rože boste izbrali? Surfinije, pelargonije, petunije, milijon zvončke …? Če imate radi cvetoče, je možnosti res veliko, še posebno zato, ker vrtnarski strokovnjaki vsako leto ustvarjajo nove in nove zanimive sorte. Tako res ni razloga, da bi bila naša cvetlična korita in lonci vsako leto enaki. Igrajmo se, eksperimentirajmo in ustvarjajmo simpatične cvetlične oblačke, ki nas bodo razveseli vsakič, ko se bo na njih ustavil naš pogled.
Ljubitelji rastlin se verjetno strinjamo, da so vse rastline lepe in vsaka od njih nas lahko tako ali drugače očara. Kljub temu imajo cvetoče lepotice še neko prav posebno moč, s katero nas nežno zapeljujejo in naše srce polnijo z živahno radostjo. Več ko je cvetov, bolj smo veseli in še bolj zaljubljeni v svoje vrtove. Vseeno je tudi pri cvetovih treba paziti na nekakšno zmernost, saj lahko sicer zasaditve postanejo malce dolgočasne in predvsem za marsikoga že kar malce kičaste. Najlepše učinke dosežemo, če cvetočim oblačkom v zasaditvi določimo osrednjo vlogo polnilca, nato pa okoli njih kuliso dopolnimo še z dramatikom in preveševalcem. Idej je nešteto, da bi vam malce olajšali izbor, pa predstavljamo nekaj najnovejših zamisli vrtnarske organizacije Proven Winners, ki skrbi tudi za to, da so naše vrtnarije polno založene.
Nasveti za sajenje
Sajenja balkonskih rastlin se lotimo šele, ko popolnoma mine nevarnost pozeb. Vedno izberemo lonec ali korito, ki ima drenažno odrtino, da bo voda lahko prosto odtekala. Na dno posode postavimo drenažni material (pesek, glinopor, lahko tudi črepinje starih glinenih lončkov), pazimo pa, da pri tem ne zapremo drenažnih lukenj. Na to past nato nasujemo kakovosten substrat, ki je dobro odceden in vsebuje dovolj hranil za začetno rast rastlin. Zemlja naj ne sega čisto do roba lonca, ampak naj bo vsaj 2 cm pod robom.
Na mestu, kjer želimo posaditi sadiko, naredimo jamico, ki je približno toliko globoka kot lonček sadike. Med posameznimi luknjami naj bo vsaj za dlan prostora, če so rastline znane po bujni rasti, pa vsaj za dve dlani. Sadiko postavimo v izkopano jamico, korenine zasujemo s prstjo in prst na koncu narahlo pritisnemo navzdol. Po sajenju zalijemo, korito ali lonec pa za nekaj dni postavimo na mesto, kjer bodo mlade rastline...