Izšla je nova številka!

Trajnostno praznično okraševanje na domačem vrtu

Naše misli vse pogosteje uhajajo k božično-novoletnim praznikom in tako vzbujajo skomine tudi po prazničnem okraševanju vrta. Ker so praznični okraski dokaj poceni, nas hitro premami, da kupimo

Kaj smo se naučili v pretekli vrtnarski sezoni?

Zadnjih petnajst let je vreme od februarja do novembra vsako leto povsem različno. Zato ob vsaki težavi, ki se pojavi, vedno najprej razmislimo, zakaj je nastala, šele nato pa iz izkušenj potegnem

Novih sadnih dreves nikoli ne sadimo »na pamet«

Približuje se konec leta in za sadjarji so naporni meseci. Zdaj je čas, da oberemo še čisto zadnje plodove na drevesih in se predvsem posvetimo sajenju novih sadnih dreves. Večina ljudi se po sad

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Vrtovi

Pametni lenuh ima z vzdrževanjem trajnic malo dela

Jožica Golob-Klančič

Če vedo, kaj je treba narediti, imajo pametni lenuhi z vzdrževanjem trajnic res zelo malo dela. To seveda ne pomeni, da bi pametni lenuhi radi imeli lep in urejen vrt brez vsakega truda, temveč težijo k temu, da bi lepe rezultate dosegli, ne da bi delali, kar ni nujno potrebno. A za kaj takega se je predvsem treba potruditi, da trajnice spoznamo. Ni namreč dovolj na spletu poiskati lepih slik in ugotoviti, kaj nam je všeč! Te informacije je nujno nadgraditi z znanjem o lastnosti in potrebah rastlin. Le tako bomo lahko upoštevali svoj okus, želje in možnosti.

Trajnic je namreč tako zelo veliko in tako zelo različne so si med seboj, da resnično lahko vsak izbira sebi primerno. A pozor: brez osnovnega znanja ne moremo pričakovati uspeha! Zato se iskalci vrtnih užitkov ob lepih (in morda celo užitnih) trajnicah delimo v dve osnovni kategoriji.

Čisti začetniki

Čisti začetniki, ki še nimajo znanja (ali ga imajo zelo malo), čutijo pa željo po sajenju in gojenju, bodo za začetek poiskali nekoga, ki mu zaupajo in ima več znanja in izkušenj, da jim bo z nasveti pomagal prebroditi začetniške težave. Tudi dobre knjige in drugi pisni viri so lahko v veliko pomoč. Potem bodo poiskali utrjene sadike trpežnih vrst in sort trajnic ter bodo z njimi začeli pridobivati lastne izkušnje. Ob delu in iz lastnih napak se pač najhitreje in najučinkoviteje učimo.

Začetniki, ki »svojo kariero gojiteljev trajnic« gradijo na nakupu na oko privlačnih sadik, o katerih ne vedo nič ali le zelo malo, so skoraj vedno obsojeni na dolgo eksperimentiranje brez veliko upanja, da bodo z malo dela imeli lepe uspehe. Le vedno znova in znova kupujejo ter so vedno znova in znova razočarani. Veliko je namreč možnosti za napake. Naj opozorim samo na dve očitni in zelo pogosti. Zelo »moderni« trajnici, sivka in močvirski hibiskus, sta si po svojih potrebah tako različni, da nujno zahtevata popolnoma različno pripravo zemlje za sajenje, pa tudi popolnoma različen način vzdrževanja. Če tem zahtevam ne ugodimo, preprosto umreta. A začetniki se tega vse preveč pogosto ne zavedajo in seveda tudi ne upoštevajo.

Začetniki si vedno znova postavljajo tudi vprašanje, kako negovati trajnice. A težko je dati enoznačen odgovor, ker so si pač trajnice med seboj zelo različne. Vsekakor pa prav za vse velja, da moramo poskrbeti za trajno plodna tla, v katerih bodo rasle, in da v nasadu sproti odstranjujemo vse, kar moti njihov estetski videz, torej plevele in odmrle dele trajnic, ki niso več lepi.

Veliki poznavalci

Veliki poznavalci trajnic vnaprej vedo, kaj od posameznih trajnic lahko pričakujejo in kaj morajo storiti, da bodo to dosegli. Seveda so svoje znanje gradili – z dobro strokovno literaturo, spletom, izmenjavo informacij s svojimi mentorji in somišljeniki ter seveda z lastnimi izkušnjami. Vmes so bila skoraj vedno tudi razočaranja in neuspehi, posledično pa nova znanja.

Kdor ima veliko znanja (in poleg tega še veliko srce), ga po navadi...

Celoten članek preberite v septembrski številki revije Rože & Vrt, ki je izšla 19. 8. 2024.

Vzdrževanje grede s trajnicami

shutterstock