Vrtovi
Poskrbite za kakovostno dozorele paradižnike
Letošnje leto je pridelati zdrav domač paradižnik prava umetnost. Preventivno in tudi kurativno varstvo pred boleznimi je postalo že del vrtnarjevega vsakdana. Poleg paradižnikove plesni in črne listne pegavosti nam preglavice povzročata tudi vreme in temperature. Kaj lahko storimo, da bomo paradižniku omogočili kar najboljše razmere za rast?
Pinciranje ali odstranjevanje zalistnikov
Marsikateri vrtnar je že slišal, da je treba odstranjevati zalistnike oz. pincirati paradižnike, redkokdo pa ve, kaj to pomeni. Najprej naj razložim, kaj sploh je zalistnik. To je zalistni poganjek, ki torej izrašča med steblom in listom paradižnika oz. iz pazduhe lista. Vendar pozor – to opravilo ni primerno za vsak paradižnik! Zalistnike odstranjujemo le pri sortah visokih oz. indeterminiranih paradižnikov, ki vso sezono poganjajo nove liste in cvetijo. Pri nizkih sortah paradižnikov zalistnikov ne odstranjujemo, ker lahko to vodi v manjšo količino pridelka.
To opravilo je namenjeno povečevanju zračnosti samega nasada paradižnikov. Z odstranjevanjem zalistnikov tudi usmerjamo energijo v razvoj plodov. Če smo paradižnike sadili na dovolj veliko sadilno razdaljo in so rastline zdrave in krepke, lahko en zalistnik tudi pustimo. Tako bomo dobili rastlino z dvema vrhovoma, kar pomeni dvojni pridelek.
Morske alge
Morske alge so zadnja leta pravi vrtnarski hit. Prepoznane so predvsem po svojih učinkih na rast rastlin. Organska gnojila, pridelana le z dodatkom morskih alg, so učinkovito in popolnoma naravno sredstvo, ki ga uporabljamo tako za dognojevanje kot tudi za stimulacijo rasti vrtnin. Z naravno prisotnimi rastlinskimi hormoni spodbujajo rast tako koreninskega sistema kot tudi celotne rastline. Posledično bodo rastline imele boljši vigor in večji cvetni nastavek. Ker pa alge vsebujejo aminokisline in vitamine, ...