Izšla je nova številka!

Cvetoči oblački na balkonih in terasah

Zdaj pa res že zelo napeto razmišljamo, kaj bomo posadili v naša okenska ali balkonska korita in okrasne lonce! Čeprav nikakor ne gre prehitevati in z zasajevanjem počakamo, da v celoti mine neva

Paprika – plodovi sonca na vrtu

Paprika je rastlina, ki jo prav po krivici zanemarjamo. Slovenci so se resnično in globoko zaljubili v paradižnik, paprika pa je ostala na stranskem tiru, čeprav je pravzaprav veliko bolj uporabna

Odpravljene dileme urbanega vrtičkarja

V mestnih vrtovih je največkrat malo prostora in urbani vrtičkarji smo še pogosteje kot drugi postavljeni pred številne dileme, ob katerih tehtamo različne prednosti in slabosti. Se izplača post

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Vrtovi

Dolga in ozka senčna greda

Jožica Golob-Klančič

Kadar iščemo odgovor na vprašanje, kako iz obsežnega nabora trajnic v dobro založenih vrtnarijah (ali njihovih spletnih trgovinah) pravilno izbrati vrste in sorte, da bo končni rezultat lepo urejena gredica z ne preveč zahtevnim vzdrževanjem, moramo najprej ugotoviti, kakšno lego in prst imamo. Čisto nič ni vseeno, ali na naši gredi ves dan žge sonce ali imamo senco, ali je zemlja plitka ali dovolj globoka itd. Seveda so pomembne tudi velikost in oblika grede ter naša odločitev, koliko denarja smo pripravljeni investirati vanjo, zato pa je treba načrtovati vsako gredo posebej. Vnaprej pripravljeni vzorci se namreč vse prevečkrat izkažejo za neučinkovite.

Tokrat se bomo na konkretnem primeru iz prakse posvetili dolgi in ozki senčni gredi z dovolj globoko in odcedno, dobro zrahljano in z organskimi gnojili pognojeno prstjo. Taki prsti radi rečemo tudi »dobra navadna vrtna prst«, v kateri bi rasel tudi krompir ali paradižnik. Zapis je nastal s soglasjem investitorjev, zakoncev Gorana Dimca in Damijane Jurgec Dimc, ki sta mi prijazno dovolila, da povzamem nastanek zasaditve tudi z objavo delčka naše elektronske korespondence in njunih fotografij.

Vse se je začelo v začetku maja 2018 z njunim vprašanjem na naš e-naslov (trajnice@trajnice.com): »Ob steni vhodnih vrat bi želeli postaviti tri korita (100 cm x 25 x 25 cm), v katere bi želeli posaditi zimzelene rastline. Sonce je samo zjutraj. Ali imate kaj na razpolago?«

Po klicu na njuno navedeno telefonsko številko mi je bilo hitro vse jasno. Moj odgovor s predlogom zasaditve s seznamom imen in količin primernih trajnic ter predračunom je bil s komentarjem vred poslan na njun e-naslov: »Pripravila sem vam predlog zasaditve vaših korit. Poudarek bo na zimzelenosti in strukturi listja, deloma tudi na barvi listja in na zimskem cvetenju orientalskih telohov. Pozimi, ko je na vrtu malo cvetja, bi ga namreč lahko bilo nekaj v koritih, ki so malo v zavetju in tik ob vhodu. Kot smo definirali v pogovoru, predlagam gosto zasaditev ne ravno najcenejših trajnic za bogat in takojšen učinek. Če bi želeli investirati manj, je zasaditev lahko tudi precej bolj skromna – tudi le polovica predlaganih sadik, saj bi se z leti razrasle. Prosim, oglejte si rastline v naši spletni trgovini na www.trajnice.com in sporočite, če se s predlogom strinjate. Prepričana sem, da bi bila taka zasaditev nekaj posebnega.« Moj predlog je bil sprejet in sadike posajene v začetku maja 2018.

Ob koncu septembra so mi poslali sliko zasajenega korita z vprašanjem: »Rože v koritih lepo uspevajo, se je pa zdaj na telohih pojavila porjavelost na listih. Ali nam lahko svetujete, kako bi jo odpravili?«

Moj odgovor je bil, da je poškodovano listje telohov v tem času lahko posledica ...

Celoten članek preberite v aprilski izdaji revije Rože &vrt, ki je izšla 18. marca 2024.

zasaditev gredice

Jožica Golob-Klančič