Izšla je nova številka!

Preobrazba cvetočega nakita hiše z okrasnimi travami

Glavna sezona cvetočega okrasja se sicer počasi zaključuje, a to še ne pomeni, da se moramo od lepih okrasnih korit in loncev dokončno posloviti. Prav nasprotno. Jesen nam ponuja priložnost za u

Rehabilitacija zemlje po poletni suši

Poletje je zaznamovala izrazita suša, ki ni negativno vplivala samo na rastline, pač pa tudi na zemljo. Suša in vročina sicer še nista čisto za nami, saj bosta, zato da se vodne zaloge v zemlji

11 očarljivih kandidatk iz sveta čebulnic za ekstravagantno cvetje v prihodnjem letu

Kmalu bo čas, da posadimo čebulnice, ki nas bodo v naslednjem letu razveseljevale s svojim bogatim cvetenjem. V trgovinah in vrtnarijah so z vrečkami čebulnic že začeli polniti police, naše pri

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Kakšno je idealno mesto za vašo vrtno klop?

C.U.

Namen vrta je, da v njem uživamo, se predajamo njegovi lepoti, občudujemo naravo okoli sebe in počivamo. V našem zelenem raju zato ne sme manjkati udobna klopca, ki nas vabi, da se usedemo nanjo in za nekaj trenutkov v objemu rastlin pozabimo na obveznosti ter skrbi. Pa znate izbrati najboljše mesto za klopco na vašem vrtu? Naj z vami delimo nekaj nasvetov …

Kdor ima vsaj malce večji vrt, bo prej ali slej kupil tudi klopco. Tako kot v dnevno sobo spada udoben kavč, v vrt spada klop … Ko se odločimo za nakup in klopco doma sestavimo, navadno le hitro pogledamo po vrtu, površno poiščemo prosto mesto in brez dodatnega razmisleka našemu novemu kosu vrtnega pohištva določimo stalno mesto. Kmalu po tem, ko klopco začnemo uporabljati, pa ugotovimo, da nas moti sonce, ni nam všeč pogled na sosedovo hišo, ne ljubi se nam hoditi daleč do hladilnika po ohlajeno poletno pijačo … Čeprav nas veliko stvari moti, pa nobena od njih ni tako nadležna, da bi zaradi nje klop premikali. In tako leta in leta sedimo na ne preveč idealnem mestu ali pa se posedanja celo naveličamo in klopca postane le še eden od pozabljenih elementov v našem vrtu.

Da bo posedanje na klopci zares popoln užitek, moramo o tem, kam jo bomo postavili, dobro premisliti, še preden se odločimo za nakup. Ker gre za pomemben element na vrtu, je prav, da ga primerno umestimo in si pri odločitvi odgovorimo na vprašanja, ki nam bi jih verjetno postavil tudi vsak krajinski arhitekt:

- kakšen je glavni namen klopce,

- kako se bo klop vključila v zasnovo vrta in kako jo bo dopolnila,

-kako daleč od hiše želimo, da je postavljena,

-si želimo, da je v senci ali na soncu,

-kakšne rastline želimo, da jo obkrožajo,

-na kakšni podlagi naj stoji,

-kakšne poglede želimo s klopce ujeti.

Celoten članek preberite v poletni izdaji revije Rože&vrt/Zeleni raj 2021.

Če klop premišljeno umestimo v prostor, lahko postane fokusna točka našega vrta.

Shutterstock