Zelenjava
Brez krompirja ni štajerskega kosila
Pregovor Neumen kmet ima debel krompir nikakor ne velja. V današnjem času, ko nam vremenske spremembe krojijo pridelavo rastlin, moraš krompir že kar dobro poznati, da ga pridelaš dovolj, da je okusen in hkrati tudi brez vsebnosti neželenih kemijskih ostankov. Pa veste, da prav pri krompirju nastajajo nove sorte tudi v Sloveniji? Tako so bile prve poimenovane po rekah – Krka, Vipava, Sora, Kokra, Savinja, novejše pa bodo imele ime po naših hribih, prva sorta je Slavnik. Slovenci smo res veliki ljubitelji tega vsestranskega gomolja, in ker raste tako rekoč na vsakem vrtu, je prav, da se mu vsake toliko posvetimo tudi v naši reviji.
Krompir ni samo jedilen, je tudi zelo zdrav
Mnogi so mnenja, da krompir redi, a vedite, da je krompir tudi zdravo živilo. Krompirjevi gomolji vsebujejo zalogo škroba in veliko vode. Kljub drugačnemu prepričanju pa krompir ne pripomore k naši večji telesni teži. Ker v njem prevladujejo bazično delujoče spojine, je predvsem v zimskem času dobrodošel. Bazično delujoče hrane v naši prehrani namreč nasploh primanjkuje.
V krompirjevih gomoljih je presenetljivo veliko koristnih sestavin, mineralov in celo vitaminov. Vsebuje veliko kalija, kalcija ne tako dosti, magnezija in silicija, pa tudi železa, fluora, klora, fosforja in veliko mikroelementov. Nekje sem prebrala, da vsebuje toliko rudnin, da je videti naštevanje vseh kakor branje periodnega sistema. Vsebuje tudi vitamine skupine B in, ne boste verjeli, polovico toliko vitamina C kakor povsod opevane limone. Kaj pravite, naši predniki so že vedeli, zakaj so jedli krompir ...
Slovenski krompir ima še eno zelo pomembno lastnost – ne vsebuje veliko neželenih snovi, saj zaviralci kaljenja v skladišču, ki so po svetu del tehnologije pridelave krompirja, pri nas niso dovoljeni. Torej, po krompir bomo od zdaj naprej hodili samo na slovenske kmetije. Seveda pa ga tisti, ki imate dovolj površin za pridelavo lastne hrane, lahko vsaj nekaj pridelate tudi doma.
Izbor sort
Prihaja čas, ko bo treba seme krompirja tudi kupiti, čeprav je za sajenje skoraj še prezgodaj. Krompir sadimo šele, ko ima zemlja vsaj 8 oC, pa še takrat mora biti nakaljen, kar zahteva vsaj 14 dni, bolje tri tedne. No, pa smo tam, kjer je nakup semena že zdaj smiseln ...
Torej, kako kupiti seme? Pri tem se odločajte seveda najprej glede na svoje potrebe. Če je vrt majhen, boste ...