Vrtovi
Bazen sredi cvetočih gred
Ko se mlada družina odloči postaviti nov dom, je pred njo zahtevna naloga izbrati zemljišče za gradnjo, ki bo ustrezalo številnim zahtevam. Zemljišče v naravi, zunaj mest, je vabljivo, a lahko ima značilnosti, ki ne omogočajo uresničitve vseh želja investitorjev. Takrat je pomoč strokovnjaka za urejanje krajine tako rekoč nujna, če želijo prednosti zemljišča izkoristiti v največji meri, slabosti pa omiliti.
Tako sta razmišljala tudi solastnika zemljišča na hribu blizu Ljubljane, kjer je pred nekaj leti zrasla nova hiša z lepim vrtom, polnim vsebine. Namenoma sta izbrala lokacijo, ki je ravno prav oddaljena od mesta. Tu sredi redkega naselja prevladujeta mir in vonj po gozdu, ne manjka priložnosti za sprostitev v obliki različnih dejavnosti.
Zemljišče je bilo v naravi travnik z blagim naklonom, ki so ga pred začetkom del morali zravnati s pomočjo opornih zidov in nasipanjem. Tako so dobili ravnino, sredi katere so umestili hišo.
Solastnika sta na spletu pregledala projekte nekaterih krajinarjev in izbrala Saro Peternel. Njihovo sodelovanje je potekalo na daljavo, saj so hišo zgradili in vrt uredili v obdobju pandemije, medtem ko sta solastnika živela v tujini. Kljub oddaljenosti in nevsakdanjemu načinu komunikacije je nastala okolica hiše, v kateri družina zelo uživa.
Na vrtu osrednje mesto zavzema velik bazen, primeren za plavanje in igro otrok. Oblika zemljišča je narekovala položaj bazena vzdolž hiše, lego pa so izkoristili tudi za postavitev pomožnega objekta na nasprotni strani bazena. V objekt so postavili strojnico in manjšo shrambo, nadaljuje pa se v letno kuhinjo. Bazen so obogatili z manjšim slapom, ki pada v loku iz stebriča, obdaja pa ga dobro zamišljena zasaditev okrasnih rastlin.
Za oblogo tal pri bazenu so uporabili rdečkast brazilski les cumaru, ki je zaradi gostote odporen proti zunanjim vplivom. Vidimo ga tudi v vrtnem objektu in kot oblogo hiše ter stropa terase.
Oblika vrta je narekovala, da ima trata le obrobno vlogo, ob straneh hiše. Solastnica ima rada cvetoče okrasne rastline in barvita drevesa, zato je krajinarka sestavila nabor barvitih trajnic in več sort japonskih javorjev, ki zažarijo v jesenskih barvah. Enega od njih so posadili pred večje okno v jedilnici, da pogled nanj iz notranjosti deluje kot slika. Pred javor so postavili posode z iglavci, ki dodatno popestrijo pogled iz jedilnice.
Izbor trajnic zaznamujejo kontrastne žive barve, ki so najmočneje izražene pomladi: oranžno rumeni rmani, volčji bob in sretene v kontrastu z modrimi kaduljami. Cvetenje nadaljujejo ameriški slamniki, sporiši in zali kobulčki v rožnato vijoličastih odtenkih. Prostore med trajnicami zapolnjujejo ...