Nepogrešljive
Trajnice in neurja z močnimi vetrovi in točami
Zadnje čase nas vedno pogosteje pestijo različne vremenske ujme in naši vrtovi so vedno bolj ogroženi. S tem se bo treba sprijazniti, ukreniti, kar je pač v domačih razmerah možno, včasih stisniti zobe ob pogledu na razdejanje, a vrtovom in lepim rastlinam se seveda nikakor ne bomo odpovedali. Bomo pa marsikaj naredili bolj premišljeno.
Pogled na scefrano listje in cvetje, pa morda polomljeno vejevje ali celo drevje ter ostanke toče vsepovsod je gotovo žalosten in v spomin nam prikliče vse vloženo delo in trud, ki smo ga v urejanje vrta vložili. Z ljubeznijo smo se mu posvečali in ob rezultatih našega dela začeli uživati, sedaj pa je vsaj na prvi pogled vse uničeno. No, tistemu, ki se vrtu posveča samo kot svojemu statusnemu simbolu in je za ureditev in zasaditev vrta najel prestižno drage profesionalce, razdejanje najprej v spomin prikliče »zapravljene denarce«. A vedeti moramo, da čas zaceli marsikatero rano, tudi marsikatero vrtno razdejanje.
Velika večina rastlin se namreč obnovi. Seveda to velja le za trajne rastline: drevesa, grmovnice in trajnice. Nekatere poškodbe so sicer lahko trajne, a večina hvala bogu ne. Je pa treba po ujmi opraviti nekatera vzdrževalna dela, da vrtu povrnemo kolikor toliko urejen videz in pomagamo rastlinam pri obnovi. Ob analiziranju poškodb tudi sprejmemo morebitne odločitve o drugačnem pristopu k urejanju vrta.
V poklicnem vrtnarstvu, razmnoževanju in gojenju sadik trajnic za trg je bilo že doslej potrebno, odslej pa bo toliko bolj nujno dosledno uporabljati varovala pred točo. Pred vetrom žal učinkovito varovanje na prostem ni možno. Na vrtovih bo vedno bolj potrebno in zaželeno, pa tudi izvedljivo, varovanje pred točo na zelenjadnih in sadnih vrtičkih. V okrasnem vrtu je varovanje težko usklajevati z zahtevami po estetskem videzu. A morda je to izziv za najbolj inovativne načrtovalce v bodočnosti.
Krizno načrtovanje vrta
Glede na vedno hujše in pogostejše vremenske ekstreme nam v podzavesti zori spoznanje, da lahko pričakujemo le stopnjevanje težav. Zato je smiselno potruditi se za ureditev vrtov tako, da bodo ti vse prihajajoče nevšečnosti čim laže prenašali oziroma bodo čim manj ranljivi. Vedno bolj bomo torej cenili trpežne in manj ranljive rastline in seveda takšne s sposobnostjo samoobnove. Vedno bolj bomo spoštovali naravne danosti tal in okolja in se jim prilagajali.
Iskali bomo tudi metode dela in pomagala, ki bodo vplivala na varovanje rastlin in njih čim hitrejšo obnovo po morebitnih poškodbah. Tako se bomo ...
Celoten članek preberite v septembrski izdaji revije Rože&vrt, ki je izšla 21. 8. 2023