Nepogrešljive
Praproti si zaslužijo več pozornosti
Že davno so minili časi, ko smo pri vrtnih trajnicah cenili le bogato cvetje. Danes nas zanimajo tudi različno oblikovani in morda tudi obarvani listi, predvsem pa dolgoživost in trpežnost ter enostavno vzdrževanje. Ob tem cenimo predvsem tiste trajnice, ki dobro uspevajo tudi na, pogojno rečeno, težavnih rastiščih, kot so na primer gosta senca ali zamočvirjena tla. In praproti so v kategoriji senčnih trajnic gotovo nekaj čisto posebnega.
V naših gozdovih, v podrasti pod krošnjami dreves, srečujemo tudi praproti. Največkrat rastejo posamično med drugim rastlinjem in zato ne delujejo posebno atraktivno. Morda je to eden izmed razlogov, da se v naši podzavesti ni na široko razvilo njih občudovanje. Opazijo jih le ljubitelji narave s prefinjenim okusom. A v vrtni kulturi je seveda drugače. Tu vrtnarji ne gojijo samo tistih praproti, ki jih srečujemo v bližnji naravi, temveč tudi mnoge, ki rastejo drugje po svetu, v klimatskih razmerah, ki so podobne našim. Poleg tega so prizadevni vrtnarji odbrali številne posebne različke in mutante in jih razmnožili, poimenovali kot sorte, vpeljali v vrtnarsko vzgojo in ponudili na trgu sadik vrtnih trajnic.
Poklicni in amaterski oblikovalci vrtov, ki vedno iščejo posebej zanimive rastline in z njimi rešujejo najrazličnejše tako imenovane vrtne probleme ter ustvarjajo nepozabne vrtne slike, so jih posvojili. Seveda to velja le za tiste najboljše, tiste torej, ki poznajo veliko rastlin in se ne zadovoljijo s ponudbo na hitro vzgojenih in poceni sadik. Res pa je, da je množenje praproti zahtevna vrtnarska operacija in se ga zato običajni vrtnarji ne lotevajo. Za trgovce s sadikami pa praproti niso posebej zanimive, ker jih kupci ne iščejo masovno. To tudi niso prav poceni rastline, če upoštevamo le ceno ob nakupu. A če vemo, kolikšna je njih življenjska doba, lahko mirno rečemo, da so sadike v resnici mnogo cenejše od tistih najcenejših trajnic, ki nam v vrtu ali na balkonu trajajo le kratek čas. Zaradi vsega naštetega je pri nas v Sloveniji ponudba sadik praproti dokaj skromna. A tisti pravi gojitelji trajnic nam vseeno lahko ponudijo marsikaj.
Razmnoževanje praproti
Običajno mislimo, da je množenje praproti povezano le z njihovimi trosi, ki v naravi »nadomeščajo« seme. A v vrtnarstvu jih s trosi skoraj nikoli ne množimo, saj je to skoraj neizvedljivo. Običajni potaknjenci tudi ne pridejo v poštev. Množenje z delitvijo je le redko produktivno. V moderni laboratorijski vrtnarski tehnologiji pa z mikropropagacijo množijo masovno tudi nekatere praproti. Zato smo nekateri redkejši vrtnarji našli druge načine, ki so uporabni tudi v domačih razmerah, a se morajo seveda prilagajati lastnostim posameznih vrst in sort praproti in njihovim razmnoževalnim sposobnostim ter posebnostim. To so metode, ki jih najbolj vešči vrtnarji po vsem svetu uporabljajo že zelo dolgo.
Najpreprostejši način ...