Zelenjava
Pegasti badelj
Le redkokje je narava združila tolikšno lepoto in zdravilnost rastline, da oboje opisujemo s presežniki.
Čeprav je pegasti badelj bodeč kot osat in prinesen z neuglednih rastišč kamnitih obpotij Sredozemlja, nas na vrtu vedno znova očara s svojo čudovito pojavo.
Njegove cvetove, združene v socvetje škrlatne, rožnate ali bele barve, bi zlahka prezrli, ne moremo pa mimo njegovih lepih, dekorativnih listov, ki so na vrtu nekaj posebnega. Spodnji listi so večji in manj nazobčani, vsi pa so žagasto narezani in imajo na koncu bodice. So gladki in sijoči, mlečno zelene barve, s svetlejšimi mlečnimi žilami in posuti z enakimi pegami. Še posebej so lepe mlade rastline.
Pegasti badelj (Sylibum marianum) je dvoletnica, ki se po vrtu seje sama ali pa jo posejemo mi. Potrebuje dobro odcedno prst in rastišče, obsijano s soncem. Izmed listov se do meter in pol visoko dvigne steblo, na katerem se odpirajo cvetovi, obdani z bodicami. Cveti od junija do septembra. Badlju moramo na vrtu zagotoviti veliko prostora, saj zraste njegova listna rozeta od 40 do 50 cm široko. Lepa je skupina skupaj rastočih badljev (3 ali 4 rastline). Listje na gosto prekrije tla, zato plevel pod njim ne raste. Bolezni in škodljivcev ne pozna. V nasprotju z drugimi vrtnimi lepoticami ga ne gnojimo z dušičnimi gnojili.
Mladi listi vsebujejo veliko vitamina C. Kuhamo jih lahko kot grenkuljasto spomladansko zelenjavo, socvetja pripravimo kot artičoke, korenine pa kot mlade beluše. Za pripravo prevretkov in tinktur uporabljamo semena in cvetne koške. Največkrat se uporabljajo semena. Vsebujejo snov silimarin, ki varuje jetra. |
Že od nekdaj je znan zaradi svoje izjemne zdravilnosti. Nekoč so ga uporabljali za zdravljenje jeter in tudi sodobne medicinske raziskave so pokazale, da je pegasti badelj rastlina, katere učinkovine pomagajo pri obnovi jetrnih celic, telo varujejo pred strupenimi snovmi, ki jih s hrano vnašamo vanj; spodbuja delovanje jeter, lajša tegobe pri cirozi jeter in kemoterapiji, spodbuja in nadzoruje izločanje žolča. Spodbuja tudi imunski sistem in vpliva na obnovo celic.