Izšla je nova številka!

Tiptop zeleni kotiček za kralje in kraljice žara

Eden od razlogov, zakaj smo tako nestrpno čakali sončne dni, so tudi popoldnevi, preživeti v prijetni družbi ob pripravi jedi na žaru. Slovenci obožujemo »žarjenje«, pa naj bo to na klasične

Manj poznane zelenjadnice, ki jih boste želeli preizkusiti

Ko se sprehajamo mimo vrtov, včasih z veliko radovednostjo kukamo čez plot in poskušamo ugotoviti, kaj neki raste na tisti posebni gredici in se bahavo razkazuje v svojem obilju. Ja, tudi slovenski

Kakšno je idealno mesto za vašo vrtno klop?

Namen vrta je, da v njem uživamo, se predajamo njegovi lepoti, občudujemo naravo okoli sebe in počivamo. V našem zelenem raju zato ne sme manjkati udobna klopca, ki nas vabi, da se usedemo nanjo i

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Vrtovi

9 misic za okrasne posode

K.K:

Okrasni cvetlični lonci nam ponujajo potencial, ki se ga številni še ne zavedamo dovolj. Ko vanje posadimo prave rastline, lahko v celoti spremenimo podobo terase ali balkona, celo celega vrta ali vsaj kotička na njem. Odločilno pri tem je, da znamo izbrati veličastno rastlino, spektakularno lepotico, ki bo nosila prestižno krono misice našega vrta. Te rastline ne potrebujejo spremljevalk, ampak same po sebi oddajo dovolj karizme, da z njih preprosto ne moremo umakniti pogleda, in tako ustvarjajo navdušujočo zgodbo našega vrta. Poglejmo si devet odličnih kandidatk za tako prestižno vlogo.

#1: Sambucus nigra 'Black Lace'


**FOTO KOLAŽ: Okrasni1-jun21.jpg (pripis na malo: Courtesy of Proven Winners) +  Okrasni2-jun21.jpg ***

Ta temnolistni črni bezeg s svojimi nežno rožnatimi cvetovi prav zares spominja na črno čipko. Čeprav ga večinoma sadimo na vrt kot solitarno rastlino, pa lahko lepo uspeva tudi v okrasnih posodah. Cveti v maju in juniju, iz cvetov pa lahko podobno kot pri navadnem bezgu pripravimo tudi nadvse priljubljen bezgov sirup. Ko po grozdnem mošusu prijetno dišeči cvetovi odcvetijo, jih nadomestijo močno rdeče bezgove jagode, ki jih obožujejo ptiči. Verjetno najbolj zanimivi pa so prav njegovi skoraj črni listi, ki so še toliko bolj vpadljivi zaradi nežno narezljane oblike, ki spominja tudi na liste japonskih javorjev.

Rastlina bo najlepše uspevala, če lonec postavimo na sonce ali v delno senco, potrebuje pa vlažna in z dušikom bogata tla.

#2: Agapanthus ali afriška lilija

**FOTO: Okrasni3-jun21.jpg ***

Ime agapanthus je sestavljeno iz grških besed: agape – ljubezen in anthos – cvet, zato afriški liliji pravimo tudi cvet ljubezni. In prav res, povsem lahko se zaljubimo vanj že na prvi pogled. Na visokih steblih se okroglasta socvetja elegantno in dostojanstveno dvigujejo nad svojo okolico in vabijo poglede. V višino lahko dosežejo tudi 120 cm, odvisno od vrste in sorte. Cvetijo od zgodnjega poletja do zgodnje jeseni, tudi ko odcvetijo, pa rastlina ohrani svoj blišč zaradi čudovitih listov, ki so temno do modro zelenih odtenkov, nekatere sorte pa so okitene tudi z belimi ali bež progami. Aafricanus ima zimzelene liste in še posebno bogata socvetja. Za naše podnebne razmere je slednja, skupaj z vrsto Apraecox ter njunimi sortami, najbolj primerna, ker ...

Celoten članek preberite v junijski izdaji revije Rože&vrt/Zeleni raj.

Sambucus nigra 'Black Lace®

Shutterstock