Izšla je nova številka!

Cvetoči oblački na balkonih in terasah

Zdaj pa res že zelo napeto razmišljamo, kaj bomo posadili v naša okenska ali balkonska korita in okrasne lonce! Čeprav nikakor ne gre prehitevati in z zasajevanjem počakamo, da v celoti mine neva

Paprika – plodovi sonca na vrtu

Paprika je rastlina, ki jo prav po krivici zanemarjamo. Slovenci so se resnično in globoko zaljubili v paradižnik, paprika pa je ostala na stranskem tiru, čeprav je pravzaprav veliko bolj uporabna

Odpravljene dileme urbanega vrtičkarja

V mestnih vrtovih je največkrat malo prostora in urbani vrtičkarji smo še pogosteje kot drugi postavljeni pred številne dileme, ob katerih tehtamo različne prednosti in slabosti. Se izplača post

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Delo

Zakaj je pametno pisati vrtičkarski dnevnik?

Špela Korinšek Kaurin

Ste že kdaj pisali dnevnik? Dokazano je, da nam zapisovanje misli pomaga pri boljši organiziranosti, hkrati pa nam omogoča, da se prek samorefleksije učimo iz lastnih izkušenj. Vse, kar je zapisano, je trajni spomin, tako pa nam omogoča, da tudi v prihodnosti v podobnih situacijah pokukamo v stare zapiske in si z njimi pomagamo pri odločitvah. Ker ima pisanje dnevnika toliko prednosti, postaja to vedno bolj razširjena praksa našega delovanja v vsakdanjem življenju. Če ste ljubitelji vrtnarjenja, pa je nadvse priporočljivo tudi, da pišete svoj vrtičkarski dnevnik.

Prednosti pisanja vrtičkarskega dnevnika

Vrtnarjenje je aktivnost, ki se je v resnici nikoli ne naučimo do konca. Vsako pomlad, ko se narava prebudi, nam ponudi priložnost, da začnemo od začetka, nato pa nas vedno znova preseneča s svojimi nepredvidljivimi izzivi. Nobeno leto ni povsem enako in vedno znova si pridobivamo nove in nove vrtnarske izkušnje. Ker imamo ljudje na tisoče najrazličnejših obveznosti, pa naučena znanja in izkustvene lekcije radi pozabljamo. Še posebno, če se je treba spomniti kakšne podrobnosti, ki bi nam lahko koristila v dani situaciji …

Ravno zato je nadvse priporočljivo, da si izkušnje zapisujemo, jih opremimo s koristnimi informacijami o zunanjih okoliščinah, in rezultate, če je mogoče, zabeležimo s fotografskim objektivom. Gre pravzaprav za nekakšno ustvarjanje baze znanja.

Čeprav je vsako leto drugačno, se stvari ciklično vseeno nekako ponavljajo, z beleženjem dogajanja pa tudi lažje prepoznamo določene trende, ki nam jih narekuje narava. Še posebno, če imate zelenjavni vrt, je beleženje zasaditev tudi praktično obvezno, saj sicer hitro pozabimo, kaj je kje rastlo, in le stežka pravilno kolobarimo. Ne nazadnje pa ljubitelji vrtnarjenja tudi navadno radi eksperimentiramo in tako na lastni koži preizkušamo, kaj deluje in kaj ne – če svoje ugotovitve zabeležimo, bodo te lahko dejanska referenčna opora za prihodnje odločitve. Če bi po drugi strani te ugotovitve le površno shranili v spomin, bi sicer šlo za neke vrste izkušnjo, ki pa bi jo lahko vsakič znova interpretirali drugače, pač glede na trenutno razmišljanje o dani situaciji.

Vrtičkarski dnevnik pravzaprav govori zgodbo vašega vrta, iz katere lahko vsako leto razberemo, katere rastline so bile v določenih razmerah zvezde vrta, katere od njih pa se niso najbolje obnesle, in jih v prihodnosti lahko brez težav pogrešimo. Pravi ljubitelji vrtnarjenja se vsako leto srečujemo s številnimi vrstami in sortami, in če nimamo ravno fotografskega spomina, si je res težko zapomniti vsa ta v resnici precej zapletena imena. Če si stvari zapišemo, pa vse kar naenkrat postane tako preprosto in zabavno, kot bi bral res prijetno zgodbo o življenju rastlin na svojem vrtu.

Kaj beležiti v vrtičkarski dnevnik?

Odgovor na to vprašanje je lahko zelo širok, vseeno pa je nekaj kategorij, ki se jih vsekakor splača vključiti v vsak vrtičkarski dnevnik. Zagotovo je eden od osnovnih elementov zasaditveni načrt. To je lahko preprosta skica, v katero z roko narišemo izbrane rastline, za katere smo se tisto leto odločili, da jih bomo posejali oziroma posadili. Če med sezono zasaditve menjamo, kar je še posebno pogosto na zelenjavnem vrtu, narišemo več zasaditvenih načrtov, po potrebi tudi za vsak aktualni mesec. Te skice so še posebno na zelenjavnem vrtu praktično obvezne, saj jih uporabljamo za načrtovanje primernega kolobarja.

Če vzgajamo sadike iz semen, je priporočljivo beležiti ...

Celoten članek preberite v marčevski izdaji revije Rože&vrt/ Zeleni raj, ki je izšla 21. februarja 2022!

za naslovno fotko

shutterstock