Izšla je nova številka!

Trni kot orožje

O živih mejah smo pogosto pisali in spodbujali njihovo zasajanje, saj imajo številne pozitivne učinke za naše okolje, poleg tega pa so vsaka po svoje privlačne. Seveda ne zanikamo, da je z njimi

Vrtnine za čedalje bolj vroča poletja

Podnebne spremembe v naše poletje prinašajo vse bolj ekstremne temperature, veliko daljša pa so tudi obdobja, ko se temperature gibljejo nad 20 °C. Tako se spreminjajo tudi pravila gojenja nekater

Priprave na zasaditev balkonskih in okenskih korit

Skoraj ni človeka, ki ne bi ob pogledu na cvetoče pročelje hiše zavzdihnil od lepote. Okrasna korita na balkonskih ograjah in okenskih policah še tako preprosti hiši dodajo srce, kanček glamurj

+ še mnogo več preberite v zadnji številki!

Balkoni

Vrtnarska dela so se preselila med štiri stene

ZR

Zdaj, ko vrtovi počivajo, so se naša vrtnarska opravila in zanimanje za rastline preselila med štiri stene, kjer kraljujejo sobne rastline.

Nekatere so v polnem cvetju, druge se na cvetenje šele pripravljajo. Tako moramo členaste božične kaktuse prenesti na toplo in jih redno zalivati. V zelo toplih prostorih potrebujejo še več vlage, ki pa je ne smemo dolivati na zalogo, saj voda v podstavkih ne sme zastajati. Ob nerednem zalivanju in pomanjkanju vode kaktusom odpadejo popki.

Kraljevske begonije lahko pozimi zaradi pomanjkanja svetlobe izgubijo liste, zato tudi vode ne potrebujejo veliko. Zalivamo jih le toliko, da se prst ne izsuši, saj preveč vode sproži gnilobo korenin in razne druge bolezni korenin. Ker so njihova domovina topli kraji, tudi pozimi, navzlic izgubi listov, potrebujejo topel in neprepišen prostor.

Kamelije in azaleje, ki smo jih kupili v cvetličarni, se med potjo do doma ne smejo prehladiti. Prav tako jih ne smemo postaviti v pretopel prostor, saj bodo odvrgle popke. Zalivamo jih redno, toda ne smejo stati v vodi. Zlasti so v nevarnosti rastline, katerih cvetlične lončke postavimo še v okrasne lončke, ki vode ne prepuščajo, sami pa pogosto pozabimo odliti vodo, ki se je nabrala v njih. Lepše bo in za rastline tudi koristneje, če jih namesto v okrasno posodo postavimo na podstavek, cvetlični lonček pa obdamo z mahom, ki bo popivnal odvečno vlago. Zaradi vlažnega mahu se bo nad rastlino in okoli nje ustvarila vlažna mikroklima, ki ji bo pomagala preživeti v, zaradi centralnega ogrevanja, suhih prostorih. Sobnim rastlinam bo dobro delo tudi pršenje z ne prehladno (s temperaturo okoli dvajset stopinj Celzija), mehko vodo (prekuhano ali deževnico) po listih.

Vitezove zvezde ali amarilise začnemo zalivati šele po tem, ko se iz čebulice prikaže cvetni popek. Prej mora cvetlični lonček s čebulico stati v toplem prostoru, vendar na suhem.

Dreamstime